תעסוקת צעירים בפריפריה החברתית-גיאוגרפית מהווה מנוע צמיחה חברתי וכלכלי חשוב, החיוני לצמיחתה של מדינת ישראל. מכאן יוצא כי פער ההזדמנויות בין מרכז לפריפריה הנו אתגר לאומי.

בניתוח תמונת המצב של תעסוקת צעירים בפריפריה זיהינו שני היבטים חשובים:

כדי להצליח כיום בשוק התעסוקה בישראל נדרשות מיומנויות מגוונות, כישורים וקשרים. דבר זה נכון לכלל האוכלוסייה, ובמיוחד לצעירים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית. הכוונה היא לסביבה מכוונת, “מודל” לחיקוי, רשת חברתית ענפה, ליווי של אנשים בעלי ניסיון והכרות עם עולם העבודה ודרישותיו.
בארגונים עסקיים וחברתיים שונים, כדוגמת בוגרי יחידות צבאיות, חברות עסקיות וכדומה, קיים מערך הכולל אנשים בעלי ניסיון תעסוקתי, רשת קשרים, נכונות ומוטיבציה גבוהה להתנדבות מתוך רצון להשפיע ולהיות שותפים בשינוי חברתי. זוהי התנדבות מנוהלת ובעלת ערך  לקידום החברה הישראלית.

image-07

מי אנחנו

“תופסים כיוון” הוא מיזם משולב של מרכזי הצעירים בערים, ארגוני הבוגרים של היחידות הצבאיות ו”תופסים כיוון” המספק את התשתית והליווי המקצועי. התוכנית מבוססת על הקשר האישי בין האקדמאים וההנדסאים הצעירים למגוון מתנדבים ומנטורים, המעבירים את הידע והניסיון שלהם אל דור ההמשך. קשר כזה מייצר שינוי חברתי אמיתי, שכן הוא מצייד את הצעירים האקדמאים וההנדסאים בסל כלים, שמאפשר להם לסלול את הנתיב והעתיד המקצועי שלהם.

השותפות הנה מינוף ניסיון ייחודי ומשלים שיש לכל ארגון, ומתוך בסיס התפיסה כי שותפות תלת מגזרית הינה אופן פעולה מיטבי לקידום הסוגיה. המתנדבים שלנו חולקים תחושת שליחות, ומטרה משותפת לתת לצעירים אקדמאים והנדסאים מהפריפריה הגיאוגרפית והחברתית בישראל כלים וליווי מקצועי לבניית קריירה ולהתברגות מיטבית בעולם התעסוקה. בד בבד, הם הופכים להיות שגרירים של חשיבות הנושא בכל זירה בה הם מצויים.

מיזם “תופסים כיוון” התפתח על בסיס תוכנית “להעז ביחד” באופקים, בהובלת עמותת בוגרי סיירת מטכ”ל, ובשיתוף מרכז הצעירים בעיר. המיזם הפך להיות ציר מרכזי ואסטרטגי בתעסוקת צעירים והוא בעל תרומה משמעותית לחוסן הלאומי.

הייחודיות שלנו

תוכנית שמבוססת על אנשים – ההון האנושי של מתנדבים ומנטורים מצוינים, מובילים בתחומם, מייצר ערך עבור צעירים מצוינים המהווים את דור העתיד.

התוכנית מבוססת על משולש שיתוף פעולה שמייצר שלם גדול מסך חלקיו – מרכזי צעירים + עמותות בוגרים + ניהול מקצועי תופסים כיוון = התוכנית

התוכנית מושתתת על תהליך – תוכנית שנתית המכוונת למימוש הפוטנציאל האישי תוך שימת דגש על לקיחת אחריות, יוזמה ופיתוח תחושת המסוגלות, כמו גם תרומה במסגרת עבודת צוות והקבוצה בכלל. “תופסים כיוון” הינה התוכנית היחידה בארץ שנותנת כלים למרחקים ארוכים בבניית קריירה.

בניית רשת הקשרים – קשר למנטור מנוסה ובעל תפקיד משמעותי, קשר לקבוצת שווים, הזדמנות לקשר עתידי בעקבות הכלים שרוכשים המשתתפים.

חזון

מיזם “תופסים כיוון” מקדם שוויון הזדמנויות בתעסוקה לאקדמאים והנדסאים צעירים מצטיינים מהפריפריה מתוך אמונה כי זהו מפתח לשינוי חברתי-כלכלי המסייע לצמיחתה וחוסנה של החברה הישראלית.

מטרת על

סיוע במימוש הפוטנציאל הגלום בצעירים/ות אקדמאים/ות והנדסאים/יות מהפריפריה למיצוי יכולתם בשוק התעסוקה ובפיתוח הקריירה כמנוף לשינוי חברתי.

מטרות משנה

שינוי תפיסתי – מחיפוש עבודה לפיתוח וניהול מסלול קריירה.

פיתוח המסוגלות האישית, יוזמה, לקיחת אחריות אישית ומימוש הפוטנציאל, תוך רכישת כלים ומיומנויות.

עידוד מעורבות ומנהיגות חברתית על מנת ליצור קבוצה מובילה בקהילה המקומית ובחברה בכלל.

יצירת הזדמנות להתנדבות משמעותית אשר משפיעה ושותפה לשינוי חברתי, תוך מימוש הנכסים שהמתנדבים צברו במהלך חייהם.